• Místo plavby: Francie – horní tok řeky Saône
  • Datum vyplutí: 22.08.
  • Počet dní plavby: 7 dní
  • Autor: rodina Plškova

Tento pěkný příspěvek nám zaslala rodina Plškova z Brna.

Protože jsme pluli na hausbótu poprvé, velmi jsme ocenili příručku „Rádce pro plavbu s hausbótem„, také  zaslaný popis cesty, ale příjemným překvapením byla zapůjčená navigační vodní mapa od kanceláře v Port-sur-Saône, bez níž by se nám neplulo určitě tak dobře.

Počasí až na pár deštíků bylo polojasné, někdy slunečné, takže i na koupání a opalování došlo. Doporučujeme ostatním vzít s sebou i stěrku na okna, která se uvnitř při větší vlhkosti (déšť, mlha) zapařují, případně několik hadříků.

Měli jsme i tu výhodu, že dcera se dokáže domluvit francouzsky, což se hodilo při zaučování k ovládání lodi, zakoupení rybářského lístku a další komunikaci. Syn chytal ryby při každé příležitosti, podařil se mu osobní rekord štiky o délce 88 cm.

Nejjižnějším místem, kam jsme dopluli, byl km 248, pod  přístavem Pontailler. Zdymadel bylo na cestě kolem dvaceti, všechna automatická, řízená semaforem, takže už při druhém jsme celkem přesně věděli, co kdo má zajišťovat.

Řízení jsme si vyzkoušeli všichni, ale proplouvání tunely si vychutnal syn. Byli jsme rádi, že máme při manévrování oproti ostatním malou loď.

Chtěla bych ještě ocenit ochotu ostatních hausbotářůpomoci při couvání lodi do přístavišť a její uchycení.  Zvládali jsme i přistávání u břehu ve volné přírodě. Nocleh jsme vyhledávali převážně dál od přístavů – takový klid navečer a v noci jsme již dlouho nezažili (kolem řeky naštěstí nevede silnice!).

Co se jídla týká – je nám líto, že většina doporučených restaurací na trase byla zavřená. Dozvěděli jsme se od místních, že v srpnu mívají dovolenou. Je dobré nakoupit si v domovském přístavu zásobu potravin do celkem velké lednice na lodi ještě před vyplutím, protože po cestě v malých vesničkách nebyla vždy příležitost k nákupu. V Gray se velmi dobře nakupuje.

Loď jsme převzali odpoledne 22.8., byli jsme zaučeni a noc jsme strávili v přístavu Port sur Saone. 23.8 dopoledne jsme si v městečku nakoupili potraviny a vypluli až v 10.30 přes zdymadla 5 a 6, navštívili Scey sur Saone a pokračovali přes zdymadla 7, 8, 9 a tunel St. Albin. Nocleh byl na km 333.

24.8. jsme přes zdymadla 10 a 11 dopluli do Seveux, kde jsme nakoupili. Odpoledne jsme proluli tunel Savoyeux, zdymadlo 13, koupali jsme se na km 299 a přes zdymadla 14, 15, 16 zakotvili na noc v Gray.

25.8. jsme pokračovali přes zdymadla 17, 18 do Pontailler a nocovali jsme na km 248.

26.8. jsme se otočili na zpáteční plavbu přes Mantoche a Gray, zdymadla 16, 15, 14. Nocleh na km 300.

27.8koupání na km 305, dále přes zdymadlo 13 a tunel Savoyeux, ze Seveux řekou mimo kanál  přes zdymadlo 11 a noc na km 301.

28.8. přes zdymadla 10 a 11, na km 342 chycena štika 88 cm, přes zdymadlo 8 tunel St. Albin a zdymadla 7, 6, 5 návrat do Port sur Saone, kde jsme nocovali a 29.8. dopoledne předali loď.

 Závěrem můžu napsat, že celá posádka byla s dovolenou spokojena. Je to opravdu jiná dovolená. Jediné, co by snad mohlo požitek z cesty pokazit, je počasí. To nám však celkem naštěstí vyšlo.