• Místo plavby: Irsko: Belturbet
  • Datum vyplutí:
  • Počet dní plavby: 7 dní
  • Autor: Hronovi

Tento příspěvek nám zaslali Hronovi z Příbrami.

V Irsku jsme byli poslední týden června. Dlouhodobě předem, tedy finančně velmi výhodně, jsme měli objednané lodě Magnifique a Elegance (LEBOAT), tedy z horního konce luxusu. Bylo nás 14 dospělých a jedno 12ti leté dítě.

Cestovali jsme třemi auty, jeden pár letěl letadlem a čekal na nás v Dublinu, zpátky letěl z Belfastu. Místa v autech byla i pro ně. Já jsem jel Octavií sedanem ve čtyřech dospělých. Cesta do loděnice v Belturbetu je kolem 1900 km autem a asi 400 km trajekty. Zvolili jsme trasu Dunkirk-Dover a Liverpool-Dublin. Ceny byly 80€ a 360€ za zpáteční jízdenky a 4 osoby. Doba jízdy 2, resp. 9 hodin jedna cesta.

Delší trasa z Anglie do Irska byla výhodnější, protože byla výrazně levnější a na lodi se dobře a bez příplatku dalo spát a velmi dobře jíst. K tomu se ušetří skoro 100km na jedné cestě autem. Naše dovolená byla plánována na dva týdny, protože jet tak daleko a nepodívat se po ostrově nám připadalo nechytré.

Týden na lodích byl úžasný, počasí ostrovní, tedy chladno, pár dešťů, pár rudých míst na tělěch od slunce, zkrátka vše. Mnoho hradů a zámků, historie všude kolem a bez davů. Za celou dobu jízdy jsme jenom 3 hodiny celkem byli donucení řídit loď z kabiny. Objeli jsme detailně obě jezera Erne, zastavovali u ostrovů a všude šlapali a lezli. Kotvili jsme u ostrovů i ve městech, v Enniskillenu, krásném historickém městě Severního Irska, jsme spali dvakrát a vystřídali tam Obamu.

Kromě jezer jsme ještě stihli zajet asi 40 km hluboko do kanálů a užít si zdymadel.

Náš „po lodní“ plán zahrnoval Belfast, pak dvě noci v Severním Irsku na překrásném a světoznámém severním rozeklaném pobřeží s výlety kolem, na východ od Londonderry. Potom cesta ostrovem a pobřežím do Tralee a tam tři noci a cestování po poloostrovech a přírodní rezervaci. Všechno vyšlo jak plánováno, opouštěli jsme Irsko pod azurem a asi nebyl den, kdy by nebyla modrá obloha. Počasí se „ostrovně“ mění před očima několikrát denně, což nám vůbec nevadilo. Zpátky z Tralee přes nejslavnější Irský hrad Cashel, který je u, válečnou písní proslaveného, Tipperary. Zbyl čas na pěknou procházku Dublinem.

Obě Irska jsou nádherné země, které jistě stojí za návštěvu. Severní Irsko bylo mimo zájem a možnosti turistů většinu mého života. Už není!  Irsko je super zelená a pečlivě uklizená země, s lidmi velmi příjemnými. Pro Čecha spíše dražší, ale my jsme byli v hospůdkách kdykoli byly na dosah, jedli a pili bez zábran, Guinness tekl proudem jako z kohoutku. Porce pro jednoho, které se zdají drahé, se nedají sníst ani ve dvou lidech!

Dovolená opravdu úžasná a mnohaprvková.
Velmi doporučuji.

Autem ujeto celkem 4900km, loděmi 800.