Tento pěkný a velmi podrobný příspěvek nám zaslal František Bublík, Vojslavy Šumava.

Splnil se nám sen. Rok 1989 byl pro nás v otázce poznávání zlomový. Po dlouhých letech najednou volnost. Volnost cestování. Začaly jsme s manželkou poznávat Evropu a částečně i Asii. Po návštěvě Anglie a za několik let i Skotska jsme zatoužili po návštěvě Irska.  Mezi tím jsme přestoupili z pracovního poměru do důchodu a o cestování a poznávání bylo rozhodnuto.

Protože jsme Irsko chtěli poznat netradičně, zvolili jsme na radu přátel dovolenou na hausbótu.Volba na zajištění pobytu, pronájem lodi a veškeré formality jsme si dovolili zadat  společnosti Hausbóty Bockl se sídlem v Černé v Pošumaví (osobní návštěva). Musíme konstatovat, že vše klapalo na jedničku.

Přáním bylo realizovat plavbu hausbótem po řece Shannon a Erne. Dvě řeky, po kterých je možné se plavit od městečka Killaloe až do půvabného městečka Bellek, 6km od břehů Atlantiku. Jako dopravní prostředek jsme zvolili hausbót Pénichette 1165 FB s ovládáním i na horní palubě a trochu větší plavidlo, abychom měli  pohodlí. Později jsme to ocenili, loď je důležitá.

Posádka: já, moje manželka Alena přátelé Pavel a Hanka. Mají s plavbou na hausbótu už nějaké skušenosti.

Při konzultaci jak bude celá akce zabezpečena, bylo rozhodnuto, že bude nejvýhodnější použít k přepravě do Irska leteckou dopravu. Odlet z Prahy do Dublin 5. 10.2013. Po přistání v Dublinu byl pro nás zorganizován transfér. Všechno probíhalo naprosto dokonale. Pán od taxi na nás čekal s cedulkou Hausbóty Bockl, nedal se přehlédnout. Odjíždíme směr Clondra, městečko a přístaviště, kde budeme přebírat loď. Nachází se na plavebním kanálu „Royal Canal“ poblíž řeky Shannon.

Řeka Shannon a Erne se dá říci jsou dvě páteřní řeky na středozápadě Irska resp. Sev. Irska. Na 14 dnů se pro nás stanou místem dovolenkového pobytu.

V domluveném čase se setkáváme s technikem společnosti, který nám předává loď. Tu přebírá proti nám už zkušený mořský vlk Pavel. Pro nás Admirál Pavel, já jsem pasován na  zástupce admirála, Alena a Hanka budou působit ve funkcích – mužstvo. Funkce byly rozděleny, zkušební plavba úspěšně absolvována, protokol o převzetí lodě podepsán. Technik odjíždí. Teď už je všechno na nás a v našich rukách.

Při sklence vína začínáme v klidu plánovat, nad předaným navigačním mapovým materialem, průběh plavby. Po dvou hodinách je rozhodnuto. Dámská část výpravy provedla výběr objektů, které během plavby navštívíme, my, admirál a já zástupce stanovujeme průběh plavby. První část povede jižním směrem po řece Schannon. Začíná se stmívat a my řešíme jak naložíme s dnešním večerem, prvním v Irsku. Stačí pohled z okna lodi a vše je jasné. Pub na rohu ulice 150 m od zakotvené lodě. Dáváme se do gala, zamykáme loď a za 5 minut sedíme u baru. Dvě hodiny po půlnoci odcházíme za halasného loučení s hosty pubu. Byl to mimořádně vydařený večer. Anglicky po vypití několika Guinnessů hovoří někteří plavčíci plynule anglicky. O čem byla řeč se už nikdy nedozvíme, ale záběry z kamery lecos prozradí.
První noc na lodi, tak ať se všem zdá něco krásného, za výkon v Pubu si to zasloužíme.

Probuzení do pátečního rána nebudí moc velký optimismus. Venku mrholí a my jen doufáme, že takové počasí nás nebude provázet scelých 14 dnů. Utěšujeme se předpovědí, která říká, že příštích 10 dnů má být relativně teplo a slunečno. Kolem desáté hodiny jsme redy a odplouváme z Clondra.

Pro nás začátečníky hned po 100 m plavby zdymadlo. Ručně ovládané platíme 1,50 euro a za 20min jsme o 7m níže. Najíždíme na kanál, absolvovat budeme ještě jedno zdymadlo a budeme na řece Schannon. V půl druhé opouštíme poslední zdymadlo na kanálu a vplouváme na řeku.

V plánu  na dnešní den máme městečko Athlone. Počasí se umoudřilo je polojasno, sluníčko máme proti sobě, okupujeme horní palubu a kocháme se okolní krajinou.  Za opravdu již příjemného počasí vplouváme do mariny uprostřed města Athlone. Po zakotvení lákáme admirála na obhlídku města, nemáme úspěch. Odcházíme tedy sami, moc času nemáme je 18,30 hod., začne se brzy stmívat.

Sobota začíná pro nás rozdílně, admirál má strach o svoji pozici a proto asi vstával ve čtvrt na šest. Z některé kabiny se ozývá: „blázen, hoďte na něj síť“. Ostatní vztávají okolo osmé hodiny. Dopoledne odchází velení lodi na nákup a v 11.30 hod. se vydáváme všichni na prohlídku historické části města. Stojí za prohlídku. Zhruba po hodině se vracíme na loď a před námi je plavba po proudu řeky. Místo kotvení, zvoleno městečko Shannonbridge.

Kolem 15 hod. kotvíme u mola Clonmacnois. Předmětem zájmu je klášter založený v roce 545. Až do 10 století odolával loupeživým nájezdům vikingů. Zbytky několika kostelů, kříž z 9 století z Ó Rourke Tower, který byl dokončen kolem roku 1124, vytváří jednu z největších turistických atrakcí na řece Shannon. Určitě si tento komplex zaslouží návštěvu, dýchne na vás dávná historie. Nezapomenutelný zážitek. Po zhlédnutí kláštera pokračujeme v plavbě a v 17.40 hod přistáváme u mola v Shannonbridge proti pevnosti, která byla vybudována jako ochraný prvek proti případným útokům napoleonských vojsk.

Aby plavba nebyla jen samé ok tak večer přestal fungovat hořák, zajišťující ohřev vody a topení. Voláme na číslo služby poruch a domlouváme si schůzku se servizním technikem v Athlone kam se stejně vracíme. Jednu noc vydržíme bez teplé vody. Topit nepotřebujeme, zima není. Technik se dostavil přesně jak bylo ujednáno, oprava celého hořáku a tekoucího topení v jedné kabině, byla provedena bez velkého zdržení. Hurá, spokojenost na obou stranách. Ve 14 hod. startujeme  a plavíme se proti proudu řeky Schannon. Nocovat chceme v Lanesborough. Po cestě si vybíráme zajímavá místa na řece a pokud se dá přistát, využíváme situace a okupujeme místa, vždy objevíme něco zajímavého. Počasí je zatím příjemné, teploty se pohybují od 15° do 18° c.

Po cestě se vaří, polévku připravuje dámská posádka, za hlavní chod převzal odpovědnost admirál. Já jsem byl pověřen ujmout se kormidla. Přistáváme v Portrunny. Doplňujeme vodu a vysáváme fekální zásobník, v 15.20 hod. odplouváme do Lanesborough, tam zakotvíme a povečeříme. Povedlo se. Kotvíme v 18 hod. Co s načatým večerem?! Po vynikající večeři si projdeme Lanesborough. Městečko je krásné.
Spíme jako dudci.

Pátý den se probouzíme kolem 8 hodiny. V 8.40 vyrážím do ulic na nákup. Tady se teprve osvědčuje šarm velvyslance resp. zástupce našeho plavidla. „Dokonalá angličtina a dopravní prostředek (kolo) na místní zapůsobil a úspěšnost nákupní expedice byla 130%. V 9 hod zvedáme kotvy, odvazujeme loď a vyplouváme. Cíl Boyle. Bohužel se nedařilo a my kotvíme asi hodinu plavby od Boyle v Knockvicar. K molu se vážeme v 18.30 hod. Noc byla velice příjemná.

S admirálem jsme ráno vstali v 5 hod. Obloha je jasná a počasí jako z partesu. Nedá nám to a práskáme jedno fotku za druhou, je čtvrtek 10. října 2013. Necháváme ženskou posádku dospat a vyrážíme.

Přejíždíme jezero Lough Key a kotvíme v Boyle. Filmujeme, fotíme a fixujeme do paměti stavební zajímavosti, klášter atd. Po prohlídce města se vracíme na loď kde nás čeká oběd – guláš s těstovinami. Po obědě zajíždíme na Forest Park, děláme fotodokumentaci starého kláštera a filmujeme a užíváme si nádherného počasí.

Rozhodnutí – dnes poplujeme co nejdále na sever směr Link kanal – Ballinamore, tam si uděláme technickou přestávku, doplníme vodu, vyčerpáme fekálie a doplníme plyn. Nepříjemné zjištění je, že opět nefunguje hořák topení a neteče teplá voda. V Ballinamore se bude opravovat, taková je dohoda s technikem. Jsme mile překvapený jak dobře funguje poruchový servis, pokud si přejete přijedou podle vzdálenosti nejdéle za 4 hod. My jsme se domluvili, že budeme v Ballinamore stejně kotvit, dělat servis lodi a při té příložitosti se provede i oprava. Nocujeme u zdymadla číslo 12.

Pátek 11.10.2013
Pátek začíná nádherně, už včera večer jasná obloha signalizovala, že nás čeká „letní počasí“. Stalo se. Ráno byl sice mrazík, ale obloha je bez mráčku. Odplouváme okolo deváté hodiny. Otepluje se a to je výzva usednout na horní palubu. Na plavbu se těšíme v předtuše slunečného počasí, tak má vypadat cesta na sever Irska. Že je dobré plánovat cestu a počítat s časovými rezervami jsme si potvrdili hned po příjezdu na zdymadlo Castelfore. Zdymadlo není funkční, nefunguje hydraulika. Vše zachraňuje telefonát. Za deset minut příjíždí zdymadlář a po 30 minutách, můžeme odplout. Kolem 13. hod. přistáváme u mola mateřské společnosti Locaboat v Ballinamore, která je vlastníkem námi užívané lodi. Opět byl vyměněný hořák, důkladně pročekovali plavidlo a doplnili nám pohoné hmoty a co bylo potřeba. Využíváme času k návštěvě města a doplňujeme zásoby potravin. Odplouváme a vydáváme se na kanál spojující řeku Shannon a Erne. Ten zde probíhá atraktivní krajinou, která přímo láká zastavit a jít se projít. Přesto pokračujeme dále na sever na jezero Gardine Lough. Míjíme devítijamkové golfové hřiště a v 19. hodin, kotvíme v Ballyconnell. Městečko leží na úpatí kopce, který na nás působí jako velehora. Je to však jenom klam, kopec má výšku 250 m.
Z místních zajímavostí lze vyzdvihnout pohřebiště z let 2700 až 1700 let před Kristem. Kolem 23 hodiny se vytrácíme do postelí.

Sobota 12.10.2013
Sobotní ráno je příjemné jen pro mužskou posádku, ta je fit mezi 7 a 8 hodinou. Admirál stává dříve, ví co dělá, má klid na snídani a raní rozjímání. Z dámských ložnic je slyšet spokojené oddychování, přerušované hlasitějším projevem připomínajícím brzdící traktor. Během plavby se dnes přesuneme do severního Irska. Musíme připomenout, že řeka Erne je jedna z nejkrásnějších vodních cest Irska,resp. Severního Irska.Projíždíte kolem 150 ostrovů a co je důležité řeka je z hlediska lodního provozu podstatně klidnější než řeka Shannon. Náš cíl cesty tedy 14 deního putování po řekách Shannon a Erne je městečko Bellek, které se nachází v ústí řeky Erne do Atl. oceánu.

Mezi městy Belturbet a Bellek vytváří řeka Erne jezero, které v některých partiích dosahuje šířky až 40 km. Na březích se nacházejí funkční i nefunkční hrady které stojí za prohlídku. Splavnost řeky se udává v délce 84 km. Na řece je pouze jedno zdymadlo s obsluhou které je otevřené 24 hod a průjezdné bez zastavení. Zpět na loď a v 13 hodin přistáváme v Carrybridge. Obědváme, admirál uvařil při plavbě. Za hodinu vyplouváme severním směrem s tím že další kotviště bude upřesněno během plavby. Možností je mnoho a vybíráme tak dlouho, že nakonec kotvíme na volné ploše Forest park. Tady teprve poznáte co je to kotvit na volné plše. V tichu noci to vypadá jako zemětřesení. Do lodi naráží voda a spánek v takovém rámusu je téměř nemožný. Nevadí, jistí to dobrý mok a toho je na lodi dostatek.

13.10.2013
Zdá se to neuvěřitelné a my to ani nevnímáme, ale dnes je neděle 13.10.2013 a my jsme už osmý den na cestě (plavbě). Zatím je to pohádkové, prakticky bez deště a svítí sluníčko. Pro suchozemce, středoevropana jsou teploty, které nás provázejí, fantastické. Užíváme si to!!
Z kotviště odplouváme okolo osmé , cílem je na druhé straně jezera ostrůvek Boa Island. Kotvíme v malém rekreačním zařízení. Přívozem se přepravujeme do prostoru kde chceme na malém hřbitově shlédnout kamenou sochu zv. Janusova hlava. Hledání se komplikuje natolik, že nakonec využíváme pohostinosti místních obyvatel, ktří jsou úžasní. Protože je sobota nefungují ráno taxislužby (údajně jsou taxikáři unavení převážením štamgastů z Pubů do místa bydliště). Irové jsou usměvaví a pohostiní, jsou naprosto v klidu. Za vše hovoří náš příběh. Při hledání sochy jsme se dostali do místa vzdáleného 10 km od sochy. Co teď, řešení našli kluci z místní samoobsluhy. K pokladně posadili jednu z prodavaček a sháněli nám po městě dopravu k lodi. Za dvacet minut se s nimi loučíme a k lodi nás odváží příjemná paní, která nechce nic za službu a ať si dáme Guinness. Loučí se s námi, usmívá se a mává nám na rozloučenou. Díky.

Kolem oběda se vydáváme napříč jezerem s tím, že zakotvíme v cíli severního putování v Belleku. Chvíli po jezeře bloudíme. Je třeba nalézt správné značky které nás dovedou kam potřebujeme. Cesta se těsně před koncem málem zkomplikovala. Loď jsem řídil já. Po komplikaci, kdy jsem díky nepředvídavosti (i když v plavební dráze) „píchnul“ loď do písku jsem si uvědomil, jak je důležité sledovat při navigování lodě předanou plavební knihu. Tam je totiž značená cesta mezi značkami, někde přímá, jinde v oblouku. To je nutné respektovat. To jsem neudělal a málem nás to stálo hodně peněz. Vytahnout loď odkudkoliv je drahé. Tak pozor!  V tomto případě vše dopadlo dobře a na otázku mužstva „co to děláš“ jsem odvětil – couvám né?! Kolem 16 hodiny vjíždíme do přístavu v Bellek. Máme pár hodin na prohlídku města, navštívit místní pozoruhodnosti, kostely křesťanské, protestantské. Končíme v pubu Černá kočka. Guinness nezklamal. Posilnění se jdeme ještě podívat k porcelánce, kam zítra půjdeme na prohlídku.

Pondělí 14.10.2013.
Počasí nám opět přeje, je teplo, polojasno a dalo by se říci, že odvážlivci by okusili koupel v řece. My máme však jiné plány a budeme se snažit naše tužby splnit. Kdo si myslí, že je jednoduché plavčíky vyhnat z postele před devátou je na omylu. Kolem deváté se daří a dámská část opouští postýlky. Blíží se půl desáte což je čas který nás limituje k tomu abychom se dostali na prohlídku porcelánky včas. Dámy snídají spoře, aby si udržely postavu.
10.15 hod.vstupujeme do haly recepce, kupujeme lístky, absolvujeme vstupní video a pak už si nás přebírá hosteska a ve větší skupině irských turistů vstupujeme do výroby. Po půlhodinové zahřívací prohlídce konstatujeme, že stálo za to vážit tak dlouhou cestu sem na sever Irska. Poprvé viděno na vlastní oči jak vznikají vázy, dozy, vázičky, talíře a mnoho dalšího nepopsatelných tvarů. Nikde není vidět žádný stroj, vše ruční výroba. A tak nám ukápne slzička, že takto fungovala výroba u nás. Končí prohlídka, hosteska vyzdvihne přítomnou delegaci z česka. Irové nám srdečně tleskají. Ještě nakoupíme pár drobností a kolem poledne dokupujeme zásoby jídla a pití. Naposledy se pomazlíme pohledem na krásy městečka Bellek a nasedáme na loď.

S lítostí obracíme loď jižním směrem a zahajujeme zpáteční cestu do Ballinamore. Počasí je nádherné, na horní palubě sedíme v krátkých rukávech a vychutnáváme si plavbu po jezeře. Jezero přejíždíme příčně a asi po hodině plavby přistáváme v Castle Archdale. Po dvaceti minutách chůze se dostáváme do bývalého výcvikového střediska RAF. Dnes muzeum. Celý areál je nově opraven a stojí za návštěvu.
Je už pokročilá doba, přesto personál s námi zůstává a nechá nás absolvovat prohlídku. V muzeu se člověk při prohlídce expozice vrací o 70 let zpět. Za umožnění prohlídky děkujeme a v půl šesté už sedíme u vody a krmíme kačenky. Večeříme a končí další den.

Úterý 15.10.2013
Další krásné ráno, nad řekou Erne je mlhavý opar, dokreslující poklidnou ranní idylku. Plavčíci vylézají z nor a evidentně jim po raní toaletě chutná. Admirál směřuje loď k ostrovu White Island, ostrov leží v zátoce Castle Archdale. Z kostelíka postaveného ve 12 století stojícího na sypané hrázi, zůstaly pouze rozvaliny. Na zadní stěně při vztupu jsou nainstalovány hlavy soch. Jejich původ není dosud objasněn. Tolik tajemna které na vás dýchne ze všech kostelů, klášterů, hřbitovů dávné doby nezažijete nikde, ale to musí člověk prožít. Castle lze navštívit z přístaviště pěšky, vzdálenost cca 100m. Po 40 minutách odplouváme do přístaviště poblíž Castle. Z přístaviště ke kostelíku, který je ve výborném technickém stavu, procházíme kolem marina- suchého doku, kde se opravují lodě. Poblíž doku se nachází přepychový hotel, jehož součástí je i nádherné golfové hřiště. Kilades, kostelík na starém hřbitově a opět tajuplné sošky kamené z 9 –10století. Tady jsme se trochu zdrželi, nedá se odejít tak rychle. Dnešní archeologická výprava byla úspěšná.

Ve 14 hod po obědě odrážíme od přístaviště a plujeme až do Devenish Island ostrov volů na kterém se nachází  zříceniny kláštera ze 6 století. Z dálky je viditelná 24,5 m vysoká věž která sloužila k uložení cenných věcí. Celé je to velký skvost. Detailně jsme vše nafilmovali a vyfotografovali. Tento ostrov stojí za prohlídku.

Chceme nocovat ve městě Enniskilen a protože je vzdálen zhruba 2 km odtud a je to městečko hodné delší prohlídky, spěcháme abychom byli na kotvišti co nejdříve. Kotvíme blízko autobusového nádrží, uprostřed sportovního areálu na pravém břehu řeky Erne. Zamykáme loď a jdeme na bleskovou prohlídku města. Hlavní prohlídku plánujeme na zítra ráno. Zmapujeme všechno co je k vidění a jako odměnu usedáme do nejstaršího pubu Irska. Pivo dostáváme s úsměvem a v pěně se na nás směje písmeno G neboli Guinness. Pár jsme jich zďobli, jsou pitné. Doplnili zásoby a po večeři hurá do hajan.

Středa 16.102013
Středa nás vítá , silným větrem a deštěm. Počasí přímo vybízející postel neopouštět.. Nic méně velení vztává kolem 6 hodiny a po rozcvičce v koupelně se snídá, mužstvo spinká. Venku je počasí že by psa nevyhnal. Prší stále a naděje na zlepšení není reálná. Do města jít odmítá kde kdo a vyhánějí mě, že jsem šikovný a že to zvládnu nadělat fotky nafilmovat a že se rádi podívají. Banda jedna nevděčná, odejdu a už se nevrátím, sliboval jsem si když jsem na sebe navlékal několik vrstev nepromokavých prostředků. Vyrážím jako sněhulák s ruksakem na zádech obtěžkán kamerou, fotoaparátem do města nafotit katedrálu, vnitřní město a pevnost. V kostele má akci křesťanská škola, studenti krásně hrají a zpívají. Filmuji a fotím do té doby než přijde řiditel ke mě a ptá se kdo jsem. Nepřišel jsem na nic lepšího a vysypal jsem na něj Czech Presefoto. Evidentně ho to moc nezajímalo, možná mi dobře nerozuměl a posílá mě do zadní části kostela. Po krásné školní hymně začína mše. Vše bylo dojemné. Z katedrály odcházím do pevnosti., se svolením paní z recepce smím na nádvoří s tím že mohu fotit a filmovat. Přestává pršet, jsem hotov a prchám na loď. Že se nevrátím je zapomenuto. Budím posádku, z kabin se ozývá „hoďte na něj síť „To mám za to že jsem se obětoval. S admirálem odcházíme na nákup do nedalekého nákupního střediska. Holky ještě spějí, tak se s admirálem opičíme. To je pohodička. Po odpočinku už všichni žijící , odplouváme ke spodnímu kotvišti doplnit vodu a vysát fekálie. K obsluze automatů používáme kartu, je to jednoduché a rychlé. Stačíme ještě dojet 3 km za Enniskilen, kotvíme v přístavišti pod městským divadlem. Pořizujeme noční fotky a úžasné scenerie natáčíme i na kameru

Čtvrtek 17.10.2013
Ve čtvrtek ráno odplouváme směr Ballinamore. Zajíždíme na kotviště Crom Castle. Je toho tolik k vidění, že kotvení je na celý den. Jdeme zhruba 3km k první zřícenině hradu, který v dávných dobách vyhořel. Hradní pán aby měl zajímavý pohled od zámku v moři zeleně, nechal na malém ostrůvku postavit věž. Tyčí se z vody a skýtá od zámku skutečně zajímavý pohled. Dále jdeme k dalšímu hradu, který je soukromým majetkem a je obydlen.. Dnes je opět nádherný den, nejkrásnější z celé plavby. Zdravíme se s paní, která na hradě vyrostla a nedaleko hradu vlastní krásný domek. V blízkosti hradu je loděnice, kde jsme si odpočinuli. Zaujala nás stará dřevěná loď a hned jsme řešili kolik je jí asi let. Ještě jsme přešli most kde z jedné strany je letní altán, patřící asi také k zámku. Došli jsme do obrovského prostoru obehnaného vysokou zdí ještě se zbytky staré fontány, která musela být pěkná když byla v provozu.

Celkem jsme ušli tam a zpátky zhruba 10 km, ale stálo to za to. Na loď se vracíme okolo páté hodiny. Chceme plout ještě co nejdále nejlépe na kotviště, které bude nejblíže Ballinamore. Začíná se už pomalu šeřit tak stojím na přídi lodi a jistím plavbu. Na přístaviště je to skok.

Vážeme se v Ballyconnel, jsme rádi a na stůl dopadly čtyři panáky s přípitkovou lihovinou.
Plavčíci mě na návrh admirála přemlouvají k upečení palačinek, bylo jich 26, byly s malinovým jamem v úpravě šáteček se zmrzlinou. 22 hodin už máme umyté zamaštěné pusinky a admirál velí do postelí. Ráno je v plánu návštěva prodejny a výrobny medvídků a v pohodě dojet do Ballinamore.

Pátek 18.10.2013
Ráno není vábné, drobně mrholí. Odcházíme do městečka s tím, že se budeme snažit sehnat taxi a dojet do prodejny medvídků. Od místních obyvatel se dozvídáme, že taxi shánět v tomto městečku je bezpředmětné. Touláme se ulicemi a před nevlídným počasím se ukrýváme v obchůdcíh. Jedním z nich je i Army shop. Panu majiteli vysvětlujeme náš problém. Bez zaváhání posadí do krámku svoji dceru, přiváží své auto a nakládá nás a odjíždíme k medvídkům. Jsme konsternováni! U prodejny zjišťujeme, že se s majitelkou dobře zná a cestu pojal i jako dobrou příležitost vidět známé. Paní majitelka je původem němka, která se usadila v Irsku 1984 a začala s výrobou a prodejem medvídků. K tomu má nemocnici jak říká pro poškozené medvídky. Po zakoupení upomínkových předmětů nasedáme do auta a odjíždíme zpět. Protože pršelo odvezl nás pán až k lodi. O úhradě nákladů za cestu nechce majitel Armyschopu ani slyšet. Dostává knihu Prahy ze které má evidentně velkou radost. Dozvídáme se, že navštívil Prahu a v knize našel hotel ve kterém bydlel. Neustále se přesvědčujeme, že irové jsou příjemní, pohostiní, bylo nám mezi nimi dobře.

Po návratu na loď přitápíme, ochladilo se a jemně stále prší. Nic to neubírá na pohodě. Startuji motor a vydáváme se na poslední úsek cesty. Ballyconnell – Ballinamore. Je to už jen pár kilometrů. Cesta probíhá v pohodě. Všichni na lodi mlčí v předtuše, že naše putování po řekách Shannon a Erne se chýlí ke konci. Každý z účastníků se v myšlenkách vrací na začátek cesty, hodnotí plavbu, počasí a v neposlední řadě si opakujeme okamžiky z návštěvy hradů, katedrál, klášterů a historických objektů. Za 14 dnů zážitků až moc.

Na společné zhodnocení si uděláme čas až při poslední večeři na rozloučenou, s touto prostou, ale krásnou zemí.

Odpoledne přistáváme ve vší pohodě v domovském přístavišti Ballinamore. Provádíme nezbytné úkony, k předání lodi, balíme uklízíme. Loď je předána, vše v pořádku. Ještě přespíme a ráno nás taxi odveze na letiště do Dublinu. Závěr celého vodního putování po Irsku ukončíme v jednom z pubů, který vybíráme náhodně. Nažehlení, umytí a strochou nostalgie vstupujeme do pubu. Uvnitř je jako všude v těchto zařízeních příjemně. Obsluhu našeho stolu zajišťuje dívčina od které se dozvídáme, že je z Litevska a v Irsku žije již 10 let. Byla udivena na jedné strně, že umíme celkem slušně rusky a že po dlouhé době si takto může s někým vyměnit pár vět příbuzném jazyce. Večeře proběhla v přátelské a pohodové atmosféře, jak by řekl politik.

Všechno někde začíná a někde končí. Týká se to i naší nadherné cesty napříč Irskem resp. Severním Irskem. Absolvovali jsme plavbu hausbótem po řekách Shannon a Erne. Každá řeka měla své kouzlo, kdybych měl hodnotit, přednost by dostala řeka Erne. Vine se přírodou, která je nám blízká, jenom ty zelené louky šťavnaté i v říjnu doma nemáme. Upluli jsme  zhruba 350km. Navštívili spoustu míst, která charakterizují dávnou irskou historii. Bylo to příjemné, stojí to za zopakování!