Tento pěkný příspěvek nám zaslal Martin Michl.

Celá posádka byli dva dospělí a dva psi. Vše se dalo zvládnout bez cizí pomoci jako parkování nebo zdymadla, dokonce i otáčení v úzkém kanálu se vším si Clipper poradil samozřejmě díky zručnosti kormidelníka:-).

Jediné co jsme nezvládli si správně načasovat průplav pod zdvihacím mostem, takže nezbylo než se otočit a plout jinudy. Italové to zvedají jen v určitý čas a většinou 2x denně. Asi se to dalo zjistit předem, ale nám to zas tak moc nevadilo, tak jsme to obepluli.

Po dobu naší plavby jsme doplňovali pouze víno a sýry jinak nebylo nic potřeba, ani voda ani nafta, všeho bylo dostatek. Počasí bylo extrémně dobré , v noci kolem 20 stupňů a přes den kolem 30. co si více přát i koupání bylo v teplé vodě. Pravda je , že proplout Benátky je zážitek i když se tam nedá zastavit, do Murána se už lodí nesmí, ale prohlídka Burána není problém a to ani s kotvením dokonce i mimo doporučené kotviště.

Takže jseme viděli Casale sul Sile, Buráno, Mazzorbo, Vignole, Lido, Chioggia, Lido di Jesolo myšleno pěšky. Vaporetem jsme necestovali, protože jsme měli vlastní plavidlo, tak se nám to příčilo. Psi to zvládali bez problémů.

Můžeme doporučit restauraci nedaleko kotviště na Vignole. Je tam zvláštní režim obsluhy tak na půl samoobslužný, ale mořské plody mají výborné a ceny mírné. Lido Di Jesolo to je Italská přímořská klasika, pláž, hotely, restaurace, bary, herny a další a kotvení pouze v maríně cca za 50 eur. Zkusit se má všechno, takže jeden den to za to stojí. Našli jsme i restauraci s Michelin hvězdou a bylo to dobré a víno výborné.

Když to porovnám s plavbou po Canal du Midi tak je tu horší kotvení (nedá se všude), chvílemi trochu nuda (velké vodní plochy bez vzrušení), ale možnost koupání, těžko překonatelná plavba po Benátkách.

Tak se to srovnat asi nedá. Cenově nevím, protože si nepamatuji co to stálo ve Francii, ale měli jsme lepší loď a dopláceli jsme cca 700 eur při návratu. Personál na základně byl snaživý a ochotný, není co vytknout.

Když to shrnu mohu to doporučit i začátečníkům a to i když jsou jen dva. Znalost italštiny, alespoň částečná „je vítána“ , ale jde to i bez ní. Já mluvím anglický dost podprůměrně a manželka mluví trochu německy a dokonce umí pár slov italsky, tak jsme to zvládli za 1.

Plavba dopadla dobře tedy podle známkování výborně.