Napsala pro nás rodina Šedivých z Prahy.

Maránská laguna nás překvapila obrovskou vodní plochou, která klame svou velikostí a na některých místech je hluboká pouze 30 cm. Zažijete zde velký provoz lodí svědčící o oblibě této krásné vodní plochy. Míjíte se zde s loděmi všech velikostí, vodní taxiky, plovoucí hotely, rybářské lodě, sportovní čluny, plachetnice atd. Připadáte si jako na dálnici, která není rozdělena zelení, ale kůly které jsou označeny čísly a rozlišeny barvou. Dopravní značky Vás navádějí správným směrem, nemůžete se ztratit.

Míjíte ostrůvky na kterých si lidé stále udržují pěkné domečky se spoustou květin, malé přístaviště pro loďku která je nutností svědčí o tom, že ostrůvek je obydlen. Míjíte i ostrůvky které jsou dávno opuštěné, polorozpadlé domy a někdy jenom kůly od přístaviště, které trčí neuspořádaně z vody. K laguně to ale patří, dotváří to celou tu báječnou atmosfétru.

Kdo má rád mořské plody a chce je konzumovat čerstvé, zakotví u ostrůvku Amfora kde může i přenocovat. V jednoduché, ale útulné rybářské restauraci si je může čerstvé objednat a zapíjet vynikajícím vínem pana majitele.

Můžete navštívit starobylá města s vykopávkami 2 000 letstarými, perlou je městečko Aquilea, nevynechat muzeum, nebo rybářské městečko Grado. Velké divadlo zažijete v rybářském městečku Marano, kde okolo půlnoci vyplouvají rybářské lodě za svou obživou na lov ryb. Naráz se dá do pohybu 20 i více lodí a v raních hodinách se vracejí do přístavu. Pokud máte lehké spaní tak toho moc nenaspíte.

Co se nás týče, sledovali jsme vše se zájmem u dobrého vínka s nějakou tou dobrotou k zakousnutí.
V přístavu kotví vyhlídková loď, se kterou můžete navštívit přírodní rezervaci „Foci dello Stella“.

Příjemným překvapením bylo, že plavba je nabízena i v češtině a slovenštině. Proplouvá se částí laguny, která byla pro svoji bohatost na vodní ptactvo a vodní floruprohlášena přírodní rezervací.

Na laguně zažijete odliv a příliv, večer usínáte na vodě, ráno se probudíte a vězíte s lodí v blátě. Než posnídáte a připravíte posádku k odplutí jste zase na vodě. Zažijete zde nádherné západy a východy slunce, pokud jste ranní ptáče.

Plavíte se okolo pěkných pláží jaderského zálivu mezi Grado a Chioggia, kde si můžete užívat koupání, nám se nejvíce líbila pláž v Lignano dlouhá několik kilometrů a s pěkným akvaparkem. Kotviště není daleko od pláže.

Pozorovali jsme labutě lovící rybyčky, rybáři asi nemají z těchto zlodějíčků radost ale nás bavilo je pozorovat.

Asi kilometr před přístavem „Marina Uno“, na řece Tagliamentto je na levém břehu krásná restaurace „Willy“. Má vlastní molo, kde není problém přenocovat. Na své si zde přijdou milovníci nejen všech mořských „potvor“, ale i ti, kteří dávají přednost pořádnému stejku. Ceny jsou překvapivě příznivé – výborná večeře se vším co k tomu náleží (víno, minerálka, „dolce“) se dá pořídit za 20-25€ na osobu a ubezpečejeme vás, že vše chutná výborně!

Báječně nám chutnala italská kuchyně, která je lehká a chutná, stolní vína která, ředěná vodou jsou velice osvěžující. Spořádali jsme kopce zmrzliny a ochutnali i pivo které nám chutnalo, ale v těch vedrech jsme dali přednost raději vínnému střiku. Více nás osvěžil a zahnal žizeň.

Ve všech restauracích které jsme navštívili, jsme výborně pojedli a popili. Cenově to nebylo tak náročné, všichni jsme si tuto plavbu užívali ani se nám nechtělo končit a vrátit se domů.

Chceme to ještě jednou absolvovat, ale aspoň dva týdny.

Pokud máte rádi Itálli, slunce, koupání, lehkou kuchyni, dobrá vína, 2 000 let staré vykopávky a hlavně plavbu na lodi, neváhejte to zkusit, bude se Vám líbit.

Napsala Lucie Šedivá