Naše první cesta hausbótem po Meklenburských jezerech. Proplouváme obdivuhodnou krajinou, voda v jezerech nás překvapuje svoji čistotou. Obdivujeme krásné zámky, vesničky a přístavní města. Na vysoké úrovni jsou zařízení pro turisty, na všech bázích, přístavištích a restauracích vše perfektně zorganizováno. Plavba po jezerech je dokonalý zážitek. Liba Vávrová – Kájov, Josef Stupka – Hořice na Šumavě.

2.10.2009: začíná nám dovolená, náš cíl Meklenburská jezera, nacházející se severozápadě od Berlína, vzdálenost zhruba 650 km. Čeká nás naše první plavba hausbótem. 9.00 hod, vyrážíme z Hořic na Šumavě směr Tisá u Ústí n. Labem, kde máme zamluvené noclehy.

3.10.2009 po dobré snídani vyrážíme směr Berlín, máme před sebou ještě skoro 400km k naší marině Wolfsbruch, kde máme nástup ve 13. hod. Je to proto, že nikdo z nás nevlastní lodní průkaz a je nutné absolvovat polední kurs. Po zaškolení obdržíte provizorní povolení k řízení sportovních lodí (hausbótů). Měli jsme naspěch, velký provoz na dálnici, občasná výměna řidičů a vyvenčení pejsků nás trochu zdrželo. Přesto jsme se na náš přístav dostavili v určeném čase. Pepa vyřídil potřebné formality a absolvoval kurs k převzetí hausbótu.
13hod. 15 min máme loď Crown Blue Line Classique (od LE BOAT), je to prostorný pohodlný hausbót pro 8 lidí. Naše posádka je Pepa, Hela, Míra, já a dva naši miláčci, čubičky Ťapka a Anika. Kapitánem šesti hlasy zvolen Pepa, je to vodní živel a s loděmi to umí. Školení ještě pokračuje, tak zatím vykládáme bagáž z auta a nakládáme do lodě pomocí vozíčku, který je možné si zapůjčit.
15 hod. vrací se nám zaškolený kapitán, ještě ho čeká zkušební plavba a nás ostatní seznámení s plavidlem převzetí inventáře a výstroje.
16 hod. přichází slečna instruktorka, následuje zkušební jízda a konečné převzetí plavidla.
16 hod. 30 min. máme vybaleno a dáváme si na posilněnou ořechovku neboli kořku, odvozeno od kořalky, v našem případě lék.
18 hod. všichni máme už pořádný hlad a vydáváme se na doporučení slečny instruktorky do restaurace na večeři a moc dobře jsme se najedli. Na marině Wolsbruch jsou moc milí lidé, pěkné prostředí a všude čisto. Končí nám první den, dáváme kořku a jdeme spát.

4. 10.2009 neděle ráno, pejsci jdou s páníčkama na procházku a já s Helou připravujeme snídani, je osm hodin ráno, venku zatím zataženo a klid. Po snídani kapitán zavelel odjezd, Míra odvázal loď a je to tady.
9 hodin ráno vyrážíme na naší první plavbu. Jedeme směrem Rheinsberg, máme před sebou tři jezera. Je to moc pěkné se plavit z jednoho jezera do druhého. Všichni jsme se usadili na horní palubě u kapitána a pozorujeme přírodu, různé druhy ptáků, které u nás nemáme možnost vidět. Zaujali nás pěkné domečky postavené nad vodou, na pilotech, střešní krytina je z rákosu a vypadá to moc pěkně.
10 hod. 30 min. zajíždíme na marinu Rheinsberg, projeli jsme Tietzowsee, Schlabornsee, Rheinsberger See, Grienericksee je náš cíl. Prohlédli jsme si město, zámek s jeho zámeckou zahradou, divadlem, vše pěkně upravené a moc se nám to líbilo. Pokračujeme dále, je jedna hodina, vyhazujeme kotvu, něco málo pojíme, odpočineme a plavíme se dál. Jsme na jezeře Dolgovsee. Pepa ještě nahodil, jestli se mu podaří chytit rybu, ale je na to málo času a nejeli jsme sem chytat ryby, tak bez úspěchu balí pruty, je kapitán a musí řídit loď. Pokračujeme v plavbě a kocháme se vším, co je kolem nás. Naši pejsci jsou pomalu miláčci jezer, každého oštěkají a všichni si je fotografují. Jsou to naše fotomodelky.

5. 10. 2009, pěkné ráno, asi budeme mít hezký den. K snídani si chceme rozpéct housky, ale trouba nás nechce nějak poslouchat, je plynová, zkoušíme to všemi způsoby, ale nevede se nám ji nahodit. Ovšem přišel na to náš Pepa, dvakrát si dal ránu do hlavy a povedlo se. Po snídani jedeme tankovat vodu a vypouštět odpadní vodu, zařízení je na každém přístavišti. Provádí to technik k tomu určený. Plně natankovaný a čistí pokračujeme v plavbě, čeká nás první zdymadlo, není to nic těžkého, zvládáme to celkem dobře. Míra a já držíme lana, aby loď zůstala v klidu při „šlojznování“. Je to za námi a pokračujeme dál. Jsme na jezeře Kleiner Pálitzssee a pokračujeme na další zdymadlo. Počasí máme pěkné, tak si to užíváme. Kotvíme na jezeře Elbogensse , sedíme u dobré svačinky, káva, vínko kluci pivko a pozorujeme kormorány, labutě, divoké husy, kachny, volavky a racky. Naši pejsci jsou z toho úplně u vytržení.
13. hod. přistáváme ve Fürstenberg a jdeme na prohlídku města a doplnit potřebné zásoby. Město pěkné, dominují zde dva kostely, evangelický a katolický. Prohlídku končíme v zahradní restauraci u dobrého pivka a chutné večeře. Po večeři se jdeme ještě projít do města, osvětlené kostely jsou úchvatné, vše je tu upravené a čisto. Ještě připomenu pěkné cihlové domky, radost pohledět. Končíme den opět kořkou.

6.10.2009, pěkné počasí, snídáme v klidu, nikam nechvátáme. V deset odrážíme od mola. Střídáme se s Helou u kormidla, také si to chceme zkusit.Jedeme přes celé jezero, je to paráda si sjet.Přejíždíme z jezera do kanálu, který je trochu delší a velice poklidná jízda rychlostí (přikázanou) 6 km/hod. Přistáváme v Mirow na malém přístavišti a jdeme zkoumat pevninu.Cesta nás zavedla k baroknímu zámku z 18. st. Prošli jsme zámecký park a přes most jsme se dostali na ostrov, kde se nachází hrobka tamního velkovévody.Cestou zpátky jsme obdivovali kostel ze 14. st. Vše pěkně udržováno, jako ostatně všechny památky které jsme doposud viděli. Prošli jsme městečko s typickými hrázděnými domy, některé jsou moc pěkné. Ještě jsme si koupili uzené ryby, to člověk musí ochutnat, je to pochoutka a specialita tohoto kraje jezer.Moc jsme si pochutnali. 22.hod a končíme krásný den jako vždy kořkou .

7.10. 2009, celou noc pršelo. Snad se počasí zlepší a můžeme opět trávit čas na horní palubě.
9.hod. snídáme a za hodinu se chystáme vyplout, čeká nás poslední a nejvyšší zdymadlo na naší plavbě, i počasí se umoudřilo a přestalo pršet. Blížíme se k zdymadlu, máme červenou a tak musíme čekat. Jedeme ke kraji, přivazujeme se ke sloupu, místa všude dost. Jsme první a za námi přijíždějí další lodě. Do zdymadla jsme zajeli současně 4 hausbóty a jeden člun. Pokračujeme dál po Müritz-Havel-Wasserstraße směr Rechlin, přistáváme opět na pěkném přístavišti a jdeme se někam najíst. Oběd byl báječný, hospoda útulná a obsluha milá. Tuto hospodu si nenechte ujít, jmenuje se „Flambiata“ a je vzdálená tak 500 m od přístaviště. Při jídle si chlapi uvědomili, proč je jim jméno Rechlin podvědomé. Vždyť se zde nacházelo vývojové a zkušební středisko letadel a raketových zbraní. Po informaci, že na zrušeném letišti Rechlin Nord se nachází historické vojenské muzeum, bylo o jeho návštěvě rozhodnuto. Vlastní návštěva ale přinesla značné zklamání, protože z raketové techniky nebyl žádný exponát a z letectví pouze torzo z prvního proudového letounu, nasazeného ve válce. Dále vystavená technika z pozůstatku Volksarmee už nebyla zajímavá. Celou noc lilo, velká bouřka a pěkně foukalo. Zítra nás čeká největší jezero a musíme si zavolat, jestli bude průjezd pro lodě otevřen.

8. 10. 2009 se probouzíme do velkého deště, není dobře vidět ale nebere nám to náladu ,věříme že se počasí umoudří. Průjezd jezera je nám povolen, tak oblékáme záchranné vesty které jsou pro plavbu přes jezero povinné. Vypadáme legračně a ještě k tomu musíme zůstat uvnitř lodě protože stále prší. Je to škoda, že nemůžeme ven, ale příroda si poručit nedá. Vyplouváme, okolo jenom samá voda, houpáme se jako na moři.
10 hod. 30 min. a máme před sebou tak 3 hod. plavby. V okolí jezera se nachází národní park, celá zóna je uzavřena a kotvit se dá jenom na označených přístavištích. Pomalu se blížíme k městu Waren, bude poledne, akorát čas na jídlo. Jdeme na přistání, hledáme místo. Je to knap ale stojíme. Přístaviště je luxusní, čisté, spousta hospůdek. Ve městě jsme prošli dva kostely, v jednom se nachází věž s pěkným výhledem a v druhém nás uvítal mladý muž, který hrál moc pěkně na varhany, tak jsme neodolali a zaposlouchali se do varhaní hudby. Kostel měl čtyřhranný oltář, zajímavé.
15.hod vyrážíme na další jezera. Kotvíme na jezeře Peterdorfersse a budeme zde nocovat. Udělalo se pěkně, tak sedíme na palubě a lenošíme. Naskytl se nám pohled na lovícího mořského orla, jsme u vytržení. Další zážitek – západ slunce, byl to nádherný závěr dne, i když nám ráno počasí nepřálo.

9.10.2009, náš poslední den na jezerech, začíná pěkně svítí sluníčko. Dnes se podíváme do města Malchow, poslední zastávka a pak si budeme užívat jezera, každý podle svého.Máme před sebou otočný most, otvírají ho každou celou hodinu. U mostu čeká spousta lodí, nejsme sami. Otvírají přesně na minutu. Projeli jsme a vplouváme do přístaviště. Městečko starobylé, starý klášter ze 13.-14. st. Ještě jsme se chtěli podívat do muzea varhan, ale tam bohužel bylo zavřeno, škoda. Za podívání stojí hlavně pro malé pasažéry opičí les, opičky žijí ve volné přírodě a je možné se mezi nimi pohybovat. Pokračujeme na další větší jezero Kolpinsee, házíme kotvu a užíváme si sluníčka i krásné přírody.Popíjíme vínko, kávu, baštíme dobroty a je nám všem moc hezky, byla to krásná plavba. Je už skoro večer, odplouváme na přístaviště Jabel, kde budeme odevzdávat loď. Při přistávání nám pomáhá správce mariny, je moc milej.

Máme skoro zbaleno a jdeme na poslední večeři. Opět pěkně upravené přístaviště, výborná večeře, pěkný západ slunce, kořka na dobrou noc a to už je opravdu vše.

9 hod.ráno předáme loď a objednaný taxík nás odveze k našemu autu na výchozí přístaviště. Ještě se jdeme rozloučit s personálem a jedeme domů.

Byla to moc pěkná dovolená a když to půjde, zkusíme to rádi znova.

Liba, Pepa, Míra, Hela, Ťapka a Anika