S hausbótem po Francii: Jižní Burgundsko, dolní tok Saône, Seille, Canal du Centre

Jižní Burgundsko - hausbóty Bockl


Zajímavosti jižního Burgundska:

 • Verdun-sur-le-Doubs (Saône): Středověké městečko na soutoku řek Doubs a Saóne; kostel ze 14 stol, s bohatou dřevo řezbou.
 • Chalon-sur-Sane (Saône): Zde ústí Canal du Centre do Saóny, katedrála St.-Vincent z 11 stol, cechovní domy, ostrov St.-Laurent s množstvím restaurací hned u přístavu.
 • Tournus (Saône): Převládá zde již středomořská architektura, klášter z 10 stol, středověké centrum.
 • Cluny (Saône): Necelých 24 km vzdáleno je městečko Cluny, se svým věhlasným klášterem.
 • Mâcon (Saône): Významné středisko vinařství s muzeem, katedrálou s původními prvky ze 4 století.
 • Solutr: Na úpatí strmého vápencového kopce byly objeveny kostry tisíců koní. Celá jedna epocha doby kamenné je podle tohoto místa nazvaná (15.000 l.p.k.) Velmi zajímavé muzeum uprostřed světoznámých vinic (Solutré, Fuissé, Pouilly).
 • Louhans (Seille): Arkádové domy z 15 a 16 stol.
 • Beaune: Hlavní vinařské středisko Burgundska s úzkými uličkami je snadno dostupné na kole. Hospitz a množství zajímavých budov.
 • Paray-le-Monial (Canal du Centre): Poutní místo s bazilikou z 12 století.
 • Digoin (Canal du Centre): Akvadukt přes řeku Loire.

S hausbótem po jižním Burgundsku | nezávazná poptávka

Žádná jiná část Francie nemůže více nabídnout labužníkům než jižní Burgundsko. Zde jsou podávána nejen Coq au Vin a Boeuf Bourguignon, ale především šťavnaté křehké maso Charollais-hovězí a Bresse-drůbeží – nejvýznamnější místní speciality.

A navíc proplujete rozmanitou, mnohotvárnou krajinou. Bresse, kde vesničky a zámky shlížejí ze strmých svahů do zrcadla mírné řeky. Saône, jejíž tok probíhá městy Tournus a Mâcon a dále Canal du Centre, který se vine vinohrady Cote d´Or svými 1001 zákrutami. A k tomu mírné klima, teplejší a stálejší než v ostatním Burgundsku, jižní charakter je znatelný i na architektuře.

Dolní tok Saône: stále okolo vinohradů
Klidný tok Saône plyne oblastí Côte d´Or, nejznámější vinařskou oblastí Burgund. Beaune je vinařským centrem a nabízí se na výlet. Na rozdíl od horního toku Saône míjíme zde větší města jako Chalon, Tournus a Mâcon ve kterých pozorujeme jižanský vliv na architekturu, zvláště od města Tournus, kde nejen klima, ale i architektura jsou „italské“. Restaurace na břehu řeky jsou vybaveny vlastními přístavišti. Vrcholem plavby po Saône jsou ostrovní restaurace přímo u přístavu v Chalon a „dům vína“ v Mâcon. Na naší plavbě nesmí chybět zastávka u skalního masívu a museum pravěku uprostřed vinohradů v Solutré. Na dolním toku Saône je jen několik zdymadel (všechny automatické). Zaústění řeky Seille, Burgund-kanálu a Canal du Centre poskytují možnosti zajímavých tras.

Seille: romantická řeka v Bresse
4 ručně ovládaná zdymadla, na každém jezu mlýn, mírné kopečky a širé louky, městečka a vesničky na vyvýšeninách u řeky; to je řeka Seille, která nám umožní poznat krásnou, křehkou krajinu. Můžeme po ní doplout až do Louhans, středověkého města s podloubím, střediska od Bresse. Především ve volné krajině chovaná bílá drůbež je tamější proslavenou specialitou spolu s množstvím starožitností. Pokud možno nezmeškejte zvířecí trh každé pondělí v Louhans!!

Canal du Centre
Plavební Canal du Centre protíná vinohrady Santenay, Cheilly a Bouzeron. Světoznámé vinohrady v Rully a Mercurey jsou na dosah ruky a vinaři nás zvou na návštěvu, spojenou s ochutnávkou vín. Na levém břehu dominuje údolí plavebního kanálu zámek Rully (13. stol.) na pravém břehu se vynoří větrný mlýn od Santenay. Vinné sklepy a hrdé domy vinařů, často s barevnou, glasovanou krytinou, provázejí naší plavbu. A my, při plavbě kanálem s 1001 zákrutou, prožíváme pohádkovou plavbu a v Digion přeplujeme Loire.


Místa vyplutí v jižním Burgundsku:


Fotogalerie: dovolená s hausbótem v jižním Burgundsku


Náš tip pro plavbu s hausbótem v jižním Burgundsku:

 • Trasa labužníků a přátel dobrého jídla: V Louhans: Bresse kuřecí v bílé omáčce v Moulin du Bourg Château (původně mlýn ); Chalon: „restaurace na ostrově“ v přístavu; Chagny: 4 hvězdičková kuchyně v Lameloise nebo Fondue v Grenier à Sel; výborné burgundské speciality v „Diligence“ v Digoin, v „Terroir“ v Santenay nebo v „Manoir“ v St.-Julien. Město Mâcon, prohlídka starého města, ochutnávání vína v „Maison du Vin“, večeře na břehu řeky, výlet do Solutré a ochutnávání vína v Puilly-Fuissé; výlet do Beaune s ochutnávkou vína; návštěva vinných sklepů v Rully, Santenay a Cheilly spojená s ochutnávkou vín.
 • Trasa trhů a starožitností: Jeden z nejstarších trhů Francie se koná (od r. 1448 ) před kostelem v Chálon; zvířecí trh v Louhans, bleší trhy a trhy se starožitnostmi podél plavby po řece Seille.
 • Trasa 3 různých krajin: Pokud zkombinujete plavbu po řece Saône, řece Seille a Canal du Centre, nikde jinde neproplujete třemi naprosto rozdílnými typy okolní krajiny v tak krátké době.

Historie na dosah ruky

Vápencové skály v Solutré s „hřbitovem 100.000 koní“ z doby kamenné; zříceniny katedrály St.-Vincent (ze 4. století) v Mâcon „Route du Patrimoine“ mezi Chalon a Digion (v minulosti zde bývalo na 300 cihelen a výrobců keramiky), město Tournus s historii 2000 let starou, středověké domy a krypta z roku 1020.


Cestopisy: