S hausbótem po Irsku – dovolená na „věčně zeleném ostrově“

Irsko - hausbóty Bockl


Zajímavosti Irska:

 • keltské památky a vykopávky
 • 1.000 roků staré kláštery
 • staré hrady a zámky
 • puby (s výborným pivem) téměř u každého přístavu
 • dobré možnosti rybaření
 • řeky místy rozlité do velkých jezer, ostrovy a množství romantických zátok
 • mnoho druhů (výborných) piv
 • speciality irských „whiskey“
 • velký počet golfových hřišť

S hausbótem na řece Shannon | nezávazná poptávka

Nejznámější řeka v Irsku je Shannon. Čtete dobře, Shannon je skutečně řeka, ale s 15 rozsáhlými jezery a množstvím zátok tak nevypadá. Ani nebudete pozorovat její proud. Na 230  km (pouze 6 zdymadel) je splavných, ale při plavbě po četných zátokách a křižování na „jezerech“, to může být i podstatně více. To je vysvětlení, proč při plavbě tam a zpět je zapotřebí 2 týdnů pro zvládnutí celého splavného úseku Shannon. Při týdenní plavbě musíme volit mezi dolní nebo horní polovinou řeky, případně zvolit jednosměrnou plavbu.


S hausbótem po Link | nezávazná poptávka

Tato 63 km dlouhá vodní cesta je tvořena plavebním kanálem, řekou a jezery, a propojuje řeku Shannon s jezerem Lough Erne. 16 zdejších zdymadel si obsluhujete sami, pomocí dálkového ovládání – pouhým stisknutím příslušného tlačítka.


Transfer přímo k plavidlu

Můžete si objednat transfer přímo z letiště Dublin do místa vyplutí za 35€ pro osobu a směr. Je možnost i transferu od hotelu na bázi.


Místa vyplutí v Irsku:


Fotogalerie: dovolená s hausbótem v Irsku


Nejkrásnější trasy v Irsku

 • Trasa na horní Shannon z Carrick on Shannon – 7 dní (tam a zpět). Plujte  na Lough Key, s národní rezervací a ruinami cisterciáckého kláštera z 12. století. Z Carrick po proudu přes Jamestown a Drumsna na velká jezera, která jsou ideálním místem pro rybáře a milovníky ptactva. Po Lough Trap a Lough Boderg můžete proplout tajemnými, rákosem zarostlými zátokami. Pokračujete přes Carnadoc a Kilglass až na Grange Loughs. Za přístavem Dromod  doplujete na přístaviště Roskey, které je známo svým „pubem“, kde první otázkou je „na jaký nástroj hrajete a kde ho máte?“ Mnohá pozdní odpoledne a večery se často stávají „koncertem na otevřené scéně“. Po Termonbarry můžete plout po Camlin River až do Clondra. Dále po Shannon můžete proplout mnoha zátokami – mimo hlavní plavební trasu, až doplujete do Athlone – největšímu městu na řece. Je to živoucí město s monumentálním hradem přímo na břehu.
 • Trasa po dolní Shannon z Portumna – 7 dní (tam a zpět). Clonmacnoise je nejpamátnější místo na Shannon. Najdete zde ruiny starého křesťanského osídlení, založeného roku 545. Jezero Lough Derg je, svojí šířkou 17 km!, skutečnou perlou na Shannon. Ve své délce na 40 km je obklopeno sráznými kopci. Na východním břehu leží Terryglass, oblíbené místo hausbotářů, po další plavbě zajímavou krajinou dosáhnete svatý Insel Iniscealtra (Holy Insel) s kulatou věží z 11 století a zbytky klášterního osídlení, zničeného vikingy. Killaloe na jižním konci je město, usazené v kopcovité krajině.
 • Trasa po 154 ostrovech z Carrick on Shannon – 11 – 14 dní (tam a zpět). Lower a Upper Lough Erne s množstvím ostrovů a obklopené sráznými kopci – to je velmi zajímavá trasa. Navštivte Crome Castle, Castle Cool.  Nevynechejte návštěvu Enniskillen s jeho hradem (muzeum vojenské techniky) a nejstarším irským „pubem“ s vinikajícím pivem Guiness. Na Devenish Insel uvidíte ruiny kláštera z 6 století a kruhovitou věž. Castle Archdale, kamenné „Janus“ hlavy na Boa Island, Castle Caldwel a Tully Castle jsou dalšími důležitými zastávkami na vaší plavbě do Bellek, kde můžete poznat výrobu světoznámé Bellek keramiky.
 • Shannon – jednosměrná plavba z Portumna do Carrick (doporučujeme), i opačný směr je možný – 7 dní a více. Jednosměrná plavba mezi Carrick on Shannon a Portumna nabízí výjimečnou plavbu. Během týdne proplujete celý splavný úsek řeky Shannon s jejím romantickým a rozdílným okolím. Týden pro tento úsek je dostatečná doba, není třeba neúměrně chvátat, je dost času i k prohlídce všech zajímavostí. Čistá doba plavby Portumna-Carrick je asi 20 hod, pouze 5 zdymadel. Musíte navštívit: Clonmacnoise, Athlone, zajíždka na Lough Key.

Samozřejmě volba tras záleží jenom na Vás, případně je můžete libovolně kombinovat. Rádi Vám poradíme, případně pomůžeme s výběrem tras a plavidel pro Vaši nerušenou dovolenou s hausbótem. Volejte na +420 774 723 775, nebo napište e-mail na hausboty@hausboty-bockl.cz, případně využijte náš kontaktní formulář.


Cestopisy:


Hausbóty Bockl - S hausbótem po IrskuKnižní tip: S hausbótem po Irsku | Erne, Shannon, Link, Grand Canal a Royal Canal

Nakupovaní, historie, počasí, svátky, restaurace, Whisky, ráj rybářů, zdymadla, plavba s hausbótem, Guinness-tipy, Dublin, doprava do Irska, transfer na lod‘, jízda autem. Všechny oblasti pro hausbótáře s popisem tras, návrhy tras, mapa, zajímavosti, památky, krajina a mnohem více.

 • 144 stránek, české vydání

Cena: 399,-Kč